Pytania i odpowiedzi - pastuchy elektryczne

Pytania i odpowiedzi dotyczące ogrodzeń elektrycznych:

 

1. Jak działa ogrodzenie elektryczne ?


Ogrodzenie elektryczne składa się z elektryzatora, który wysyła regularne impulsy elektryczne, a te przez linie przewodzące przekazywane są na całe ogrodzenie.

Działanie ogrodzenia elektrycznego polega na wywołaniu u zwierząt krótkotrwałego uczucia bólu w wyniku przepływu przez ich ciało prądu elektrycznego w momencie zetknięcia się z przewodami ogrodzenia. Następuje wówczas odruchowe cofnięcie się zwierząt od ogrodzenia. Zwierzę traktuje ogrodzenie jako barierę, której nie będzie przekraczać.


2. Czy pastuch jest bezpieczny ?


Tak. Pastuchy są bezpieczne zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Impulsy prądu pomimo wysokiego napięcia nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia pod warunkiem przestrzegania zasad bezpiecznej eksploatacji.


3. Kiedy stosuje się ogrodzenie elektryczne ?


Ogrodzenia elektryczne wykorzystuje się głównie na pastwiskach aby zwierzęta hodowlane nie wychodziły poza ogrodzony teren. Dodatkowo pastuchy chronią wypasane zwierzęta przed drapieżnikami ( np. ochrona owiec przed wilkami).

Ogrodzenia elektryczne stosuje się także do zabezpieczania upraw przed wchodzeniem z zewnątrz zwierzyny dzikiej ( np. ochrona kukurydzy przed dzikami).

Pastuchy elektryczne stosuje się także coraz częściej w gospodarstwach domowych.


4. Kiedy jeszcze warto zastosować ogrodzenie elektryczne ?


Systemy ogrodzeń elektrycznych obecnie mają wiele zastosowań i z powodzeniem pastucha można zastosować zarówno w gospodarstwie domowym, rolnictwie jak i w hodowli np. :

- do zabezpieczania przydomowych oczek wodnych przed kotami

- do zabezpieczania strychów przed kunami

- do ujarzmiania pupila np. gdy nasz pies kopie dziury, obsikuje drzewka i krzaki, ucieka z posesji, agresywnie rzuca się na siatkę gdy idą przechodnie,

- do ochrony kurników przed tchórzami, lisami, kunami

- do ochrony gołębników przed kuną, lisem, kotem

- do zabezpieczania szkółek leśnych i sadów przed zającami i sarnami

- w hodowli ryb (ochrona stawów przed wydrą, bobrami)

- w hodowli ślimaków ( zabezpieczanie stołów, regałów do wczesnej produkcji ślimaka oraz dopezpieczanie siatki z tworzywa - wykorzystywane w późniejszej fazie chowu na powietrzu).

- i wiele innych…


5. Czy obwód musi być zamknięty ?


Nie, nie musi. W zależności od potrzeb ogrodzenie elektryczne można wykonać w kształcie litery L, I, U, E itp.


6. Co wybrać : drut, plecionkę czy taśmę ?


Wszystko zależy od rodzaju zwierząt, długości ogrodzenia elektrycznego oraz czy będziemy montować ogrodzenie stałe czy przenośne.

Najczęściej wybierany jest drut ocynkowany ( jest najtańszym przewodnikiem i ma najlepsze parametry przewodzące). Drut powszechnie stosowany jest dla takich zwierząt jak bydło, wydry, psy, kozy, dziki, sarny, jelenie itp. Drut polecamy do budowy stałych ogrodzeń począwszy od krótkich do bardzo długich ogrodzeń elektrycznych.

 

Nieco droższa od drutu jest plecionka. Chętnie wybierana do ogrodzeń przenośnych - po sezonie łatwo ją ponownie nawinąć na szpulę gdyż jest elastyczna. Plecionka występuje w różnych jaskrawych kolorach – więc jest widoczna dla zwierząt. Splotkę można zastosować zarówno przy budowie ogrodzeń krótkich, średniej długości czy ogrodzeń bardzo długich. Należy jednak pamiętać aby odpowiednio dobrać parametry do danej długości ogrodzenia. Plecionka stosowana jest dla takich zwierząt jak bydło, kozy, owce, dziki, sarny, wydry, bobry, psy itp.

 

Najbardziej widocznym dla zwierząt przewodnikiem występującym na rynku jest taśma elektryczna. Taśma wybierana jest przy budowie ogrodzeń elektrycznych dla zwierząt „ślepowatych” takich jak np. konie ponieważ jest widoczna z daleka. Dość często stosuje się również rozwiązanie z wykorzystaniem taśmy tylko na jednym poziomie ( zazwyczaj najwyższym punkcie) a na pozostałe rzędy stosuje się inne przewodniki ( np. drut, linkę stalową albo plecionkę).

Takie rozwiązanie sprawdza się gdy szczególnie zależy nam na podkreśleniu widoczności ogrodzenia dla zwierząt. Taśma elektryczna często stosowana jest w ogrodzeniach przenośnych (łatwo ją zdemontować i ponownie nawinąć na szpulę). Taśmę polecamy do ogrodzeń krótkich, oraz średniej długości.


7. Czy można łączyć kilka przewodników w jednym ogrodzeniu ?


Tak, można. Konfiguracja jest dowolna. Często dla lepszej widoczności stosuje się np. taśmę u góry a na niższych poziomach drut lub plecionkę.


8. Czy mogę zamiast izolatorów zastosować np. gumowe rurki albo plastikowe butelki ?


Nie, nie polecamy stosować takich zamienników. Użycie zamiast izolatorów plastikowych butelek, gumowych rurek, okręcanie folią, gwoździem itp. obniża wydajność, jakość i skuteczność całego ogrodzenia elektrycznego. Do właściwego działania ogrodzenia niezbędne jest zastosowanie oryginalnych izolatorów blokujących upływ prądu do ziemi.


9. Czy poradzę sobie z montażem pastucha ?


Nawet osoby, które instalują ogrodzenie elektryczne po raz pierwszy powinny poradzić sobie z jego montażem. Jeżeli jednak po przeczytaniu instrukcji obsługi oraz naszego poradnika nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania zadzwoń do naszej pomocy technicznej. Będziemy mogli wówczas zrozumieć Twój problem i udzielić właściwej odpowiedzi. Pamiętaj również, że kupując elektryzator nabywasz prawo do darmowych porad technicznych bezpośrednio u producenta.